Facélia na slovenský spôsob

Znie to síce ako chutný recept, no je to jedna z mojich dlhodobo otvorených otázok a úvah. 

Moja otázka je totiž už niekoľko sezón, či máme pre opeľovače a pre pôdu podobným spôsobom použiteľnú a podobne prospešnú domácu rastlinu ako je Facélia? Kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie. Stačí sa teda spýtať a na potulkách cvrlikajúcimi lúkami a spievajúcimi horami sa dozvieme ;) Tak som dostala aspoň čiastkovú odpoveď...


Ľudia (vrátane mňa) sú z Facélie vratičolistej (Phacelia tanacetifolia alebo po česky Svazenka) nadšení nielen ako vynikajúcej medonosnej aj okrasnej rastliny, ale hlavne ako rýchle rastúceho zeleného hnojiva, ktoré prospieva pôde, vylepšuje jej štruktúru, zamedzuje rastu burín a hlavne prerušuje následnosť tratí našich najčastejšie pestovaných plodín, akoby dáva pôde od nich "oddýchnuť". No nájdu sa aj názory, že ako nepôvodnú rastlinu ju nechcú ľudia vysievať a pestovať. Niečo v duchu hesla "svoje síce nemáme, zato cudzie nechceme". ;)

Takže aj pre ľudí, čo odmietajú tiež zemiaky, papriku, kukuricu, rajčiny, fazuľu, tekvice, uhorky, melóny, broskyne, marhule, kuracinu ani morčacie, väčšinu obilnín, korenín... zoznam je dlhý-predlhý... vlastne drvivú väčšinu dostupných potravín, tu je za Facéliu celkom slušná domáca náhrada. A ešte k tomu rastie ako burina, lebo to aj burina vraj je. Takáto krásna divo rastúca...


Podoba s Facéliou sa nezaprie, však? Obe z čeľade borákovitých, a vieme ako z Borákov a ich príbuzných šalejú tie malé poletujúce chlpáče! Potvrdzuje každý trčiaci včelí zadoček.


Hadinec

Hadincov je vyše 60 druhov, z toho niektoré sú aj kry a stromy. Sú to pôvodné európske a ázijské kvitnúce rastliny, niektoré pestované aj ako okrasné.

No budem hovoriť hlavne o našom domácom Hadinci obyčajnom (Echium vulgare), ktorý mi takto padol do oka pre podobu kvetov s Facéliou. Je to síce dvojročná bylina, ktorá kvitne v druhom roku a sama sa presieva. S Facéliou má spoločný nielen podobný výzor kvetov, ale aj botanické príbuzenstvo, spoločne patria do čeľade borákovitých. 


Výhody Hadinca oproti Facélii

Hadinec poskytuje stabilnú, dlhodobú a bohatou pastvou nektáru aj peľu od mája do septembra, významnú časť roka opeľovačov. Med nekryštalizuje dlhú dobu, niekoľko mesiacov až rok. Láka opeľovače všehodruhu, Včely domáce aj divé, čmeliaky aj motýle. Dokonca aj kolibríky by lákal, keby u nás žili! (ešteže tu máme nášho "takmerkolibríka" Lišaja marinkového). Okrem vynikajúcej medonosnosti je k tomu aj veľkým producentom peľu, ktorý má tmavú modro-sivú farbu.

Schopnosť hadincov prosperovať aj v chudobných a suchých pôdach aj odolnosť voči obžeru zverou z neho robia odolného rastlinného pracanta, ktorý kŕmi hladné sosáky kľudne aj z neúrodnej suchej pôdy. Oproti krátko žijúcej aj kratšie kvitnúcej Facélii je náš dvojročný Hadinec obyčajný omnoho odolnejší a nenáročnejší na kvalitu pôdy a množstvo vody.

Facélia má síce rýchly rast aj rýchly nástup do kvetu a úžitku pre opeľovačov, no ako krátkoveká jednoročná rastlina kvitne kratšie, okolo 6-8 týždňov, a treba ju vysievať niekoľkokrát za rok, ak by sme chceli mať postupnosť kvitnutia. Hadinec je v kvete od neskorého mája až do septembra, podstatnú časť opeľovacej sezóny. To Facélia ozaj dokáže iba z niekoľkými postupnými výsevmi.

Rôzne zdroje uvádzajú obsah cukru v nektári Facélie ako vysoký až 30%. No v nektári Hadinca boli namerané hodnoty 22 - 48%. Produkcia závisí od podmienok, no pre opeľovače z toho Hadinec vychádza za menej peňazí - teda lietania, viac muziky - teda podielu nazbieraného cukru. 


Kvety Facélie idú naozaj na dračku!

Ako zelené hnojivo

Hadinec aj Facélia rovnako prerušujú cykly striedania našich hospodárskych plodín rovnako, obe rastliny sú príbuzné, ktoré nie sú príbuzné :) našim poľnohospodárskym plodinám. 

Hadinec síce nedosiahne na Facéliu v rýchlosti produkcie biomasy a prvý rok rastie len ako nie veľmi atraktívna prízemná ružica. Miesto si síce vybojuje, ale nepotlačí agresívnejšie ani vysoké buriny. Jeho ozajstná sila sa však prejaví na chudobnejších až veľmi chudobných a aj suchých pôdach, kde by rozhodne Facélii "nebolo do kvetu". 

Kým koreňový systém Facélie ako jednoročky vylepšuje štruktúru len vrchných vrstiev pôdy a nie je rozsiahly (uvádza sa len niekoľko desiatok cm, maximálne dosiahne do 1 m), tak 2,5 metrov hlboký koreňový systém Hadinca je ozajstný hĺbkový dolovač živín a vlhkosti a vylepšovač pôdnej štruktúry. Predsa to platí aj pri rastlinách, za dva roky toho stihnú viac ako za pol roka.


Nevýhody Hadinca

Nejaké veru sú... niektoré mi prídu nevýznamné, no aj tak ich uvediem. 

Pastvu opeľovačom poskytuje až v druhom roku svojho dvojročného života, je to teda časová nevýhoda oproti rýchlorastúcej Facélii. 

Hadince všeobecne sú jedovaté rastliny, ktoré obsahujú alkaloidy spôsobujúce po požití poškodenie pečene. Kým Facélia je v čerstvom stave pred kvitnutím vhodná ako zelená krmovina, Hadinec pre svoju jedovatosť vhodný na tieto účely nie je. 

Jedovatosť Hadinca mi však nepríde zásadne dôležitá, pestujeme a aj rastie v okolí nespočet jedovatých rastlín, predsa ich nekonzumujeme. Do medu sa z hadincov prenáša malý podiel týchto jedovatých alkaloidov a z dlhodobého hľadiska by čistý jednodruhový med z nich pri pravidelnej konzumácii mohol viesť ku zdravotným problémom. Síce veľmi nepravdepodobné, ale odporúčané.

Hadinec je pokrytý chĺpkami, ktoré spôsobujú podráždenie pokožky. Nie je to zrovna príjemná rastlinka, o ktorú by ste sa chceli pri prechádzke v záhrade obtrieť alebo sa jej nejak dotýkať. No to nie sú mnohé naše užitočné a krásne záhradné obyvateľky, všakže? Ruže, citróny, tekvice a zástupy ďalších nech sa tvária, že toto nepočuli.


Hadinec v prvom roku svojho rastu vytvára prízemnú listovú ružicu. 
foto: The National Gardening Association

A čo teda s nimi?

Facélia a aj Hadinec sú určite obaja úžasní rastlinný pracanti a čo môže byť na jednej strane nevýhoda u jedného z nich, môže byť výhoda, ak to vieme použiť pre prospech svoj a prospech okolitej prírody. Osobne preferujem zmesi ako nedozierne lány čisto jednodruhového zeleného hnojenia či pastvy pre opeľovače, lebo viem, že sú ekologicky stabilnejšie aj násobne prospešnejšie, preto si viem predstaviť oba tieto úžasné druhy, Facéliu aj Hadinec v zmesi zeleného hnojiva, ktoré by pôdu aj pastvu vylepšovali po dva roky, čím by sa rok ušetril na každoročnom výseve. Facélia by rovnaké funkcie potiahla prvý rok a Hadinec rokom druhým.
V niektorých prípadoch sa Facélia dá určite nahradiť našim pôvodným Hadincom, ktorý ju v odolnosti v mnohom predčí, najmä na miestach, kde Facélia až ak neprospieva.


A na záver nech nikto nesmúti, že sa nám tu rozmáhajú rastliny cudzokrajné rastliny z dovozu ako je Facélia...

Aby sme nemali pocit, že len Amerika nám sem tlačí Facéliu... naše Hadince ako fakt užitočné rastliny boli introdukované do Ameriky, Austrálie, na Nový Zéland a pod., no predstavte si... v mnohých z týchto krajín sú považované za nepríjemné a invazívne buriny! 

Niekde tam za morom niekto ďalší nadáva na tie cudzokrajné rastliny z dovozu a európanov, čo im to tam tlačia. :D


Comments

NAJČÍTANEJŠIE:

Orechový likér

Šafran 1. časť - Príbeh šafranu, jeho pôvod, história a súčasnosť

Topinambur (2. časť) - Využitie nielen v kuchyni a ako predísť nadúvaniu

Topinambur (1. časť ) - Invazívnosť, úrodnosť a pestovanie

Kalifornské dážďovky, vermikopostovanie, hry so slovíčkami, marketing a hnoj...