Kalifornské dážďovky, vermikopostovanie, hry so slovíčkami, marketing a hnoj...

Už ste počuli o "kalifornských" dážďovkách? A možno ich aj máte doma vo vermikompostéri. Vaše rastliny vás za to určite zbožňujú. Je to snáď asi najlepšie rastlinné hnojivo, doslova tonikum s koncentrovanými živinami v prístupnej no nie násilnej forme pre rastliny, superbohatým prospešným mikrobiómom aj vyváženým ph. V malých množstvách veľmi prospešné, no tiež v príliš veľkých množstvách neškodné. No o ktorej inej látke môžeme toto povedať? Existuje, prosím vás, vôbec nejaké negatívum vermikompostu?!

Pre tieto pomocníčky v kompostovaní nie je potrebné chodiť ďaleko. A do Kalifornie teda vôbec.


Dážďovky sú neskutočne úžasné užitočné stvoreníčka, produkujúce "čierne zlato", ako je prezývaný vermikompost. Marketing ani ich neobišiel bez povšimnutia.

Ľudia, čo si dážďovky či ich produkty nemajú odkiaľ inak zabezpečiť, môžu byť radi, že sú takto komerčne dostupné. No ľudia, ktorí túto možnosť majú, o tom často ani nevedia. Cenovo na gramy a kilogramy vedia strčiť dážďovky do vrecka aj foie gras. Aj so šéfkuchárom, ktorý vám ju u vás doma pripraví a naservíruje. "Kalifornské" znie zámorsky, vzácne či nedostupne, že? Za čo dáte viac, za Kaliforniu či hnoj? Viete, že Kaliforniu máte na dvore vy alebo aspoň dakto známy?

Hojná Dážďovka hnojná

V našej krajine a reči je to celkom obyčajná Dážďovka hnojná (Eisenia foetida a veľmi podobná Eisenia andrei). Rozšírené celosvetovo, asi okrem Antarktídy. Zatiaľ. V komposte, v hnoji či inej koncentrovanej rozkladajúcej sa organickej hmote ich nájdete toľko, že si ju kľudne môžeme premenovať aj takto nemarketingovo - Dážďovka HOJNÁ. Hlavne ak kompostujete dlhšie na tom istom mieste, aby komposty stihli tieto dážďovky úplne sami a prirodzene osídliť a rozmnožiť sa v nich. Nie je to totiž druh dážďoviek, s ktorým sa najčastejšie stretávame pri vŕtaní sa v pôde. Potom sa stačí v komposte chvíľu trochu pohrabať a máte vybavené, zábava aj pre deti zaručená grátis.

Poklady máme rovno pod nohami, stačí sa po ne trochu zohnúť. Foie gra(ti)s!




Comments

NAJČÍTANEJŠIE:

Orechový likér

Šafran 1. časť - Príbeh šafranu, jeho pôvod, história a súčasnosť

Topinambur (2. časť) - Využitie nielen v kuchyni a ako predísť nadúvaniu

Topinambur (1. časť ) - Invazívnosť, úrodnosť a pestovanie

Facélia na slovenský spôsob